Image

Oxana Cherkashyna

Film KLONDIKE z główną rolą Oxany nominowany do Oscarów 2022!

Ukończyła Uniwersytet Artystyczny w Charkowie.  Na scenie debiutowała w Teatrze Dramatycznym w Charkowie. W 2013 roku otrzymała stypendium im. Lesia Kurbasa „za znaczny wkład w życie kulturalne miasta”.

W 2018 roku debiutowała na polskiej scenie teatralnej w spektaklu Katarzyny Szyngiery Lwów nie oddamy. W 2019 roku otrzymała za tę rolę kilka najważniejszych nagród teatralnych, m.in. główną nagrodę aktorską w Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, a także nagrodę za najlepszą rolę kobiecą na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Boska Komedia w Krakowie. Dodatkowo „za śmiałość i talent” Oksana Czerkaszyna wraz z m.in. Olgą Tokarczuk i Agnieszką Holland weszła do spisu „50. śmiałych kobiet” magazynu „Wysokie Obcasy”.  

W 2019 roku Oksana zagrała jedną z głównych ról w filmie Natalii Worożbyt Złe drogi (ukr. Погані дороги), którego premiera odbyła się na Festiwalu w Wenecji w 2020 roku w sekcji Film Critics Week. Dzięki tej roli Oksana zdobyła nagrodę „Kinokoło 2020” dla najlepszej ukraińskiej aktorki filmowej. 

Na co dzień oglądać można ją w Teatrze Powszechnym w Warszawie. W 2021 roku otrzymała tytuł Najlepszej Aktorki w plebiscycie publiczności Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi (nagroda przyznana została za dwie role: w 3SIOSTRACH w reż. Luka Percevala oraz Jądrze ciemności w reż. Pawła Łysaka). 

Film Klondike w reż. Maryny Er Gorbach, w którym zagrała Oksana, był prezentowany w głównym konkursie Festiwalu Filmowego Sundance, a także na Festiwalu Berlinale.

Oksana w ostatnich latach pracowała przy filmach: "Tata" reż. Anna Maliszewska, "Zielona granica" reż. Agnieszka Holland, "Ludzie" reż. Maciej Ślesicki oraz zagrała główną rolę w serialu "Będziemy mieszkać razem" w reżyserii Anny Maliszewskiej i Tadeusza Łysiaka

  • Data urodzenia 7.05.1988 (36)
  • Wzrost 172 cm
  • Wykształcenie Uniwersytet Artystyczny w Charkowie
NAGRODY
2022 za film Klondike otrzymała Nagrodę Jury Ekumenicznego za najlepszy film w BERLINALE

2022 za film Klondike otrzymała Nagrodę Publiczności za najlepszy film w BERLINALE

2022 za film Klondike otrzymała Nagrodę na Festiwalu Sundance, film prezentowany był w konkursie głównym.

2021 otrzymała tytuł Najlepszej Aktorki w plebiscycie publiczności Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi (nagroda przyznana została za dwie role: w 3SIOSTRACH w reż. Luka Percevala oraz Jądrze ciemności w reż. Pawła Łysaka). 

 2020 zdobyła nagrodę „Kinokoło 2020” dla najlepszej ukraińskiej aktorki filmowej za film w którym zagrała jedną z głównych ról. Film Natalii Worożbyt Złe drogi (ukr. Погані дороги) miał swoją premierę na Festiwalu w Wenecji w 2020 roku w sekcji Film Critics Week. 

2019 otrzymała główną nagrodę aktorską w Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesne

2019 otrzymała nagrodę za najlepszą rolę kobiecą na główną nagrodę aktorską Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Boska Komedia w Krakowie.